2010 m. sausio 21 d., ketvirtadienis

Saldžios lavašo juostelės su moliūgų sėklomis

Kartais, kai darbai užgriūva iš viso matomo dangaus, mane gelbsti trumpos atokvėpio minutės. Tos, kurios man būtinos. Kai galiu atitrūkti nuo popierių, teorijų, mokslų, reikiamybių ir būtinybių. Tokios minutės išgelbsti. Šypseną. Dieną. Draugystę. Tikėjimą. Jėgas. Mane. Ir tyliai tyliai primena auksinę tiesą: "Ir visa tai pasibaigs".




 Traškios lavašo juostelės su medumi ir sėklomis


Lavašo
Keletos šaukštų medaus
Moliūgų, saulėgrąžų, riešutų

Lavašą supjaustome 2-3 cm pločio juostelėmis. Tepame ant jų medų. Apibarstome moliūgų sėklomis/saulėgrąžomis/riešutais.

 Orkaitę įkaitiname iki 150. Juosteles kepame 5-10 min, kol parus medus.


sometimes it helps to know you have something to loose




Tam, kad įvertintum. Tam, kad brangintum. Tam, kad paimtum iš to visa, kas įmanoma šią akimirką. Tam, kad atiduotum visą save. Be "pasaugojimų" vėlesniam laikui. Tam, kad suprastum, kad nieko nėra amžino. Pats nesi amžinas.

 Gyventi mylėti jausti justi siekti tikėti leisti būti kiekvienu savo iškvėpimu įkvėpimu ir tarpu tarp jų. Išnaudoti kiekvieną progą, jei tik jauti tiki galvoji, kad ji gali būti tavo. Nesvarbu, kad nesi tikras. Tiesiog ji gali būti vienintelė. Ar paskutinė.
  

Balansuoti ant peilio ašmenų. Ir sušokti patį aistringiausią tango su gyvenimu ant jų.


2010 m. sausio 13 d., trečiadienis

Legato ir staccato, arba bananų- šokolado keksiukai


"Kažkas kirba jos galvelėje. Ji laukė, kol atsisės ant laiptų, kad ištyrinėtų tą kirbėjimą. Tai tarsi mazgas plaukuose: kad išpainiotum, negali pešti kaip žvėris, reikia be prievartos, neskubant atpainioti. Panašiai ir su mintimis: jeigu stumdysi jas, suardysi, jeigu ginsi greičiau, jos išsilakstys..."
Isabelle Minnière "Pirmasis laiptelis"



Kai šiąnakt pradėjo gesti šviesos visuose namuose, o mintys pradėjo lakioti nuo knygos į visus kraštus taip, jog nebegalėjau jų numaldyti, tyliai nusileidau į virtuvę. Puodelis arbatos su medumi ir bandymas pažinti tas išsibarsčiusias savo daleles. Ką jos sako rėkia šnabžda tyli? Ko joms trūksta, kad susirikiuotų ir kartkartėm taip ach šypteltų?

Glotni bananų tyrė ir įžūlūs šokolado gabaliukai...
Užburiantis legato ir pakvaišę staccato...

Susijungę į viena, jie man atskleidė paslaptį. Nereikia vienos spalvos. Nereikia vienodumo. Nereikia per didelės ramybės. Netikėti blyksniai parodo naujas spalvas. Ant kurių kada nors kris naujas blyksnis. Gal tai ir yra harmonija?



Atrodo, prisijaukinau jas. O gal jos mane. Tik nežinau, ar ilgam (o kas šiam pasauly amžino?). Ir nereikia.






Bananų- šokolado keksiukai
12 keksiukų

150g cukraus
3 kiaušiniai
120g sviesto
2 bananai
300g miltų
1 šaukštas grietinės
1 šaukštelis kepimo miltelių
70g juodojo šokolado
cinamono


Kiaušinius išsukame su cukrumi. Įpilame išlydytą sviestą, įdedame grietinę, sutrintus (šakute/blenderiu/grūstuvu/...) bananus, suberiame sutrupintą šokoladą. Viską išmaišome.
Miltus su kepimo milteliais įsijojame/tiesiog suberiame į tešlą. Viską išmaišome iki vientisos masės. Tešlą dedame į keksiukų formeles, palikdami 0,5-1cm nuo viršaus- jie vėliau pakils. Viršų pabarstome cinamonu.
Orkaitę įkaitiname iki 200. Kepame ~20min, kol viršūnėlė švelniai parus.





2010 m. sausio 4 d., pirmadienis

Kai karamelė apsvaigina arba Kouign Amann...



Praėjus šventėms, pirmi vaizdai, ištarus Kouign Amann, iškylantys prieš akis- namiškiai apspitę ką tik iš orkaitės ištrauktą pyragą, ir kas šaukšteliu, kas šakute, kas pagaliuku kabinantys pakraščiuose lėtai stingstančią karamelę. TAIP! Be žodžių, su palaimingomis šypsenomis veiduose, žybsinčiomis akimis, ir paskendę tame dieviškame aromate. Tarytum tame klampiame blizgiame rudame kutenančiame uoslę kvape slėptųsi stebuklas. Ir tuomet ore suspragsi nekantrus laukimas- kada gi jis pagaliau atvės ir bus galima riekti ir skanauti skanauti skanauti. Tiesą pasakius, pats didžiausias malonumas kantriausiems- antrą dieną šis pyragas dar įstabesnio skonio (kaip turbūt ir visų sviestinių pyragų...), kai jis tarytum prisirpsta. Deja, kitai dienai dažniausiai nelieka- nes ir pirmąją jis vertas visko :)

Pirmąsyk šio gėrio paragauti teko šią vasarą viešint Bretanėje. Pamilau šį regioną. S
u jo vėjais, vandenimis, sūrumo kvapu, nurodančiu, kad tuoj pasigirs bangos, žuvėdrų klyksmais... Kouign Amann- vienas iš tradicinių šio Prancūzijos regiono desertų. Kuo jis žymus? Sūūūūdytas sviestas. Sūūūūdytas sviestas. Ach. Jis ten visur!! O kas gaunasi sumiksavus sūdytą sviestą ir cukrų? Sūdyta karamelė. Dangiškas skonis. O šiame pyrage ta karamele kiekviename kąsnelyje! Sodrus ir tirpstantis burnoje skonis. Pajauti nubundant karalių savyje (ar pats pavadinimas Jums su juo neasocijuojas?). Atsikandus vos gabaliuko atrodo, jog visas pasaulis tarytum sulėtėja, nusidažo ryškiai geltonai ir pradeda dainuoti. Laimės receptas?


Kouign Amann

6-8 porcijos

2 šaukštai mielių (naudojau šviežias)
250ml šilto vandens

400g miltų

Šaukštas rupios druskos
200g baltojo cukraus plius cukraus tešlos apvoliojimui

200g rudojo cukraus

~200g sūdyto sviesto (150g šalto ir 50g lydyto)



Sumaišyti mieles, šaukštą cukraus ir vandenį. Palikti 10-15 minučių. Įberti druską ir pamažu berti miltus, užminkant tešlą, kol ji nebelips prie rankų ir bus tampri. Tešlą padėti į dubenį, uždengti ir palikti šiltoje vietoje pakilti ~1h
.

Atskirame inde sumaišome baltą ir rudą cukrų. Stalo paviršių pamiltuoti ir iškočioti maždaug 5mm storio tešlos stačiakampį. Ant vidurinės dalies (ten, kur šviečia saulutė ;) išdėstome 150g šalto sviesto, supjaustyto nedideliais gabaliukais ir užbarstome 100g cukraus mišinio.


Užlankstome kraštus. Tuomet visą pailgąjį plotą užbarstome 50g cukraus mišiniu ir darsyk užlenkiame kraštus, kad gautume storą keturkampį (vėlgi saulutė :). Jį dedame į maišelį ir į šaldytuvą. Valandai.


Šįkart tešlą kočiojame ant cukrumi pabarstyto paviršiaus. Vėlgi stačiakampis. Ant vidurinės dalies užbarstome 100g cukraus mišinio, vėlgi užlenkiame kraštus, visą išilginį plotą pa užbarstome 50g cukraus mišiniu ir vėl užlenkiame kol gauname keturkampį. Darsyk valandai į šaldytuvą.

Kepimo formą negailėdami ištepame sviestu. Ant cukruoto paviršiaus prakočiojame tešlą Taip, matosi sviesto gabaliukai. Ir šiaip, keistai ta tešla atrodo. Kaip ten bebūtų, dedame ją į pyrago formą, pagal ją pirštais tešlą išminkome/iškočiojame, kad įgautų jos formą. Apibarstome likusiu cukraus mišiniu, užpilame lydytu sviestu. Orkaitę įkaitiname iki 210-220. Dedame pyragą į įkaitusią orkaitę ir kepame 40-45min.
Pamatysite, kad paviršius jau sodriai parudavo ir susikaramelizavo- jis jau pasiruošęs lįsti lauk iš orkaitės ir atlaikyti trokštančių paragauti sūrios karamelės ataką. Skaniausias šaltas. Ar antrą dieną. Jei ištversit laukimą ;) Aš pasakysiu tiek- karamelės gabaliukai, traškus paviršius ir tirpstantis burnoje karamelinis vidus. Ir akys palaimingai prisimerkia.


Recepto gaires nurodė David Lebovitz.